כיצד תאורה סולארית משתלבת במגמת האנרגיה המתחדשת?

האם כבר רתמת את האוגר שלך לסיוע באספקת החשמל הנדרש לתפעול ביתך? 
למרות שבוודאי חייכת עכשיו, בעשורים האחרונים, מדענים, חוקרים (ואף פעילי איכות הסביבה) הגיעו למסקנה כי מאגרי מקורות האנרגיה הקונבנציונליים מתדלדלים, ובקצב הצריכה הגובר והולך, מאגרים אלה, יתכלו בנקודת זמן מסוימת. לכן, אנחנו פוגשים יותר דרכים ושיטות העושות שימוש באנרגיה מתחדשת. אנרגיה אשר הינה תוצר של תהליכי טבע מתמשכים אשר אינם מתכלים.
 

חלף עם הרוח

למגמת האנרגיה המתחדשת, אשר רותמת את איתני הטבע לשירותו של האדם ומטרותיו, פנים רבות: חלקן, פשוטות ומוכרות לנו היטב, למשל, אנרגיית הרוח (המניעה טחנות רוח וטורבינות לשימושים שונים) ואנרגיה סולארית (החל בדודי השמש, המהווים את סימן ההיכר של כל בית ובניין בישראל, ועד לתחנות כוח סולאריות תרמיות, אותם מתעתדת להקים מדינת ישראל באתר אשלים בנגב). חלקן מסובכות יותר, כאנרגיה גיאו-תרמית (שמקורה במאגר החום הפנימי של כדור הארץ) או אנרגיה המופקת מביו-מסה (שפכים, מטמנות ופסולת, אשר נשרפים ישירות, או מותססים לצורך יצירת ביו-גז, המכיל גז מתאן CH4או אנרגיה הידראולית (בה משתמשים בעיקר לחלקאות, למרות שכיום יש כבר מערכות ביתיות לגידול הידרופוני).
 

כשהשמש עומדת לשירותך

אחת מצורות האנרגיה המתחדשת המובהקות והזמינות יותר, כאמור, היא האנרגיה הסולארית. בארצנו הקטנה והחמה, השמש מהווה מקור אנרגיה זמין לאורך רוב ימות השנה, ולכן, את הביטוי לכך, ניתן למצוא בצורות רבות ושונות, אשר חלקן, ניתנות ליישום מיידי, ללא הוצאות גדולות. לרשות המטיילים בחיק הטבע עומדים מטענים, אשר מאפשרים להם להטעין את מכשיר הטלפון החכם, האייפד, המחשב הנייד או כל גאדג'ט אחר, מבלי להזדקק למקור מתח חשמלי. אם ניקח את התחום הביתי, בנוסף לדודי השמש המוכרים, נפגוש לדוגמא, במתקני תאורה סולארית, הצוברים את אנרגיית השמש במהלך שעות היום ומאירים את הגינה בשעות החשיכה.
 

לחשוב בגדול - לחשוב שמש

אם חושבים בגדול יותר, ניתן לקחת את השימוש באנרגיה הסולארית כמה צעדים קדימה, ולהפוך את השמש למקור אספקת האנרגיה הבלעדי והיחיד של הבית או בית העסק. מערכות סולאריות ביתיות, אשר עושות שימוש בתאים פוטו וולטאיים, הממוקמות על גגות ששטחם בין 40 מ"ר ל-300 מ"ר, יכולות לצמצם את חשבון החשמל שלך בצורה ניכרת ואף למחוק אותו כליל.
 

עם הפנים לכיוון השמש

כיום, בזכות המודעות הגדולה הקיימת לנושא, ישנו עידוד מהרשויות ומהממשלה למעבר לשימוש באנרגיה סולארית, ולכן, כיום, כדאי, יותר מאי פעם, לחשוב על מעבר מסוג זה. הנה מספר "סוכריות" לדוגמא:
  • "מונה נטו" - הסדרה חדשה של רשות החשמל מאפשרת לכל גוף (פרטי או עסקי) שברשותו מבנה עם גג גדול וצריכת החשמל שלו הינה גבוהה, לייצר חשמל לצריכה עצמית באמצעות האנרגיה הסולארית. במידה והמערכת מייצרת חשמל "עודף" מעבר לצריכה, נצבר לזכות הבעלים קרדיט כספי, עד לתקופה של שנתיים.
  • אין צורך בהיתרי בניה כדי להקים מערכת סולארית עד 50 קילו וואט מותקן (שווה ערך לגג ששיטחו עד ל-600 מ"ר).
  • הקמת מערכת סולארית ביתית בהספק מקסימלי של עד 25KWp (שווה ערך לגג ששיטחו עד 300 מ"ר) איננה דורשת היתר מהוועדה המקומית.
לסיכום:
אנרגיה מתחדשת בכלל, ואנרגיה סולארית בפרט, הן הדרך הירוקה (והזולה) להפקת חשמל לבית, לארגון או לבית העסק שלך. אם ברשותך גג מתאים, מומלץ לך כבר היום להתחיל לחשוב כיצד ניתן לרתום אותו (ואת השמש) לעבוד עבורך.

בואו לבקר

  • כתובת  רח' נווה ציון 2 ראשון לציון
  • טלפון  0505208323
  • פקס  03-9502982

סרטון וידאו

חדשות ועדכונים